XV Dożynki Województwa Małopolskiego w Rodakach

Utworzono: wtorek, 10 wrzesień 2013

Tegoroczne małopolskie święto plonów obchodzono w Rodakach. Po mszy św. i poświęceniu wieńców, zdający się nie mieć końca korowód przemaszerował na plac przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Na dożynkach nie zabrakło atrakcji dla nikogo. Były stoiska z regionalną kuchnią, orkiestra, wozy drabiniaste, gospodynie w strojach ludowych, wieńce dziękczynne i wystąpienia samorządowców. Dożynki rozpoczęła msza święta odprawiona przez Biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka. Po uroczystości w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej, uczestnicy święta plonów udali się w korowodzie na plac przy remizie OSP i Szkole Podstawowej w Rodakach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Do Rodak przyjechali m.in. Andrzej Hałasiewicz – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski, Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Róża Thun - Poseł do parlamentu europejskiego, Lidia Gądek - Poseł na sejm RP, Bogdan Pęk - Senator RP, Jacek Osuch- Poseł na sejm RP, Józef Lassota - Poseł na sejm RP, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego i Jacek Soska - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Goście święta plonów mogli obejrzeć obrzęd dożynkowy, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich i uczniów Szkoły Podstawowej w Rodakach, przy oprawie muzycznej Zespołu Rodaczanie. Następnie Starostowie Dożynek – Agnieszka i Rafał Barczykowie, właściciele piekarni w Rodakach, zaprosili na scenę Marszałka Województwa Małopolskiego, Marka Sowę, któremu przekazali tacę z chlebem dożynkowym. Pan Marszałek oraz Wójt Gminy Klucze w towarzystwie zaproszonych gości częstowali chlebem dożynkowych uczestników  dożynek.
Część artystyczna święta plonów odbyła się na scenie . Przed publicznością zaprezentowali się: zespół śpiewaczy „Rodaczanki”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich, „Wolbromiacy”, chór „Ziemia Kluczewska”, zespoły dziecięce i młodzieżowe z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Zespół Pieśni i Tańca Łapanowianie wraz z Kapelą Ludową z Łapanowa, „TESAMEE…” oraz wykonawcy z Rodak. Gwiazdą wieczoru był zespół „Trebunie – Tutki”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia