Wycieczka do Goczałkowic

Utworzono: niedziela, 18 wrzesień 2011

17 września panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kalisia wraz z rodzinami odwiedziły gospodarstwo szkółkarskie "KAPIAS" w Goczałkowicach. Dzięki uprzejmości właścicicieli szkółki mogły podziwiać ogrody pokazowe pod opieką przewodnika, który opowiedział o roślinach i krzewach znajdujących się na terenie ogrodów.

Panie wpisały się do księgi pamiątkowej z życzeniami. Zrobiły też zakupy w sklepie (bardzo udane). Bogaty asortyment i wysoka jakość oferowanych roślin, fachowe doradztwo, ogrody pokazowe to wynik starań, jakie podejmują w rodzinnym gospodarstwie już od roku 1979.

Gospodarstwo zajmuje obszar 25 ha. Na znacznej części tej powierzchni produkują iglaste i liściaste rośliny ozdobne w kilkuset odmianach, o bardzo zróżnicowanych parametrach (od materiału wyjściowego do dorosłego). Zdecydowana większość roślin produkowana jest w pojemnikach, co bez względu na warunki atmosferyczne umożliwia obrót nimi przez większą część roku.

Zrzeszeni są w Związku Szkółkarzy Polskich, co obliguje ich do spełniania wysokich standardów. W tym celu ciągle polepszają wyposażenie gospodarstwa w niezbędne urządzenia i odpowiednią infrastrukturę, stosują nowoczesne technologie produkcji, współpracują z wieloma instytucjami naukowymi. Corocznie biorą udział w krajowych i międzynarodowych wystawach. Stoiska szkółki wielokrotnie zdobywały wyróżnienia i nagrody za aranżację oraz jakość prezentowanego materiału szkółkarskiego.


Po zwiedzeniu gospodarstwa wyruszyliśmy na spacer wałem zapory w Goczałkowicach. Wspaniała pogoda przyciągnęła wielu aktywnych. Na kilkukilometrowej trasie rowerzyści prześcigali się z rolkarzami. Rodziny z dziećmi, objęte pary, większość z aparatami by zrobić piękne zdjęcia zapory. Wał zapory w Goczałkowicach jest popularnym miejscem aktywnego wypoczynku okolicznych mieszkańców. Dobra, równa asfaltowa nawierzchnia korony wału zapory na długość 3 km to idealne miejsce dla miłośników jazdy na rolkach. Dla rowerzystów dodatkowo liczne trasy rowerowe w Dolinie Wisły pełnej stawów, rozlewisk, lasków i zagajników, ostoi zwierzyny i siedlisk ptaków. Korona jest objęta monitoringiem, co zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo wypoczynku i czystość tego miejsca.

Mamy nadzieję, że nasza pierwsza wycieczka była udana i w przyszłym roku będzie więcej wyjazdów w tak piękne miejsca.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia