Różne tradycje - współna przyszłość. Goście z Portugalii, Rumunii, Słowenii, Turcji i Walii w Wolbromiu

Utworzono: poniedziałek, 21 maj 2012

Od 21 do 25 maja Wolbrom gościł uczestników programu " Comenius", w ramach którego nauczyciele i uczniowie z różnych europejskich krajów, zdobywając wiedzę o kulturach i językach europejskich. Ze strony Polski w programie udział bierze Zespół Szkół "Pod Lasem".

Do Wolbromia przyjechały w sumie 42 osoby. Program jest realizowany w ciągu dwóch lat i kończy się w lipcu 2013 roku. W tym czasie uczestnicy spotykają się w każdym kraju, czasami jest to wymiana młodzieży, czasami dotyczy nauczycieli.

Podczas realizacji poszczególnych punktów programu, uczniowie mają obowiązek posługiwanie się językiem angielskim, co ma dodatkowe walory edukacyjne zarówno dla uczniów i dla nauczycieli szkół koordynatorzy poszczególnych krajów. W szkole zorganizowano wystawę z materiałów przywiezionych przez uczestników projektu, na której prezentują kulturę kraju - w tym przede wszystkim narodowe tradycje, tradycyjne stroje, sztukę ludową i  architekturę. W Polsce motywem przewodnim były sztuki plastyczne - rysunek, fotografia, ale jak to bywa, bez tradycyjnej kuchni polskiej nie mogło się obejść, o co zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich Łobzowa, Zarzecza, Kalisia, Miechówki, Brzozówki i Zasępca. Podczas spotkania integracyjnego 22 maja, ich stoły były wręcz oblegane przez uczestników, chcących skosztować naszych smakołyków. Gospodynie przypomniały jak dawniej żyło się na polskiej wsi: jak wyrabiano masło, przędło wełnę, żęło zboże i jak prasowano koszule żelazkiem z "duszą". Opowieści Janiny Kazimierczyk na bieżąco tłumaczyła nauczycielka angielskiego Edyta Domagała. Goście z wielkim zaciekawieniem oglądali przywiezione eksponaty i porównywali z tymi, jakie znają ze swoich środowisk. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja integracyjna połączona z dyskoteką. Mamy nadzieję że, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów udział w projekcie był wspaniałą, edukacyjną przygodą, która zaowocuje kolejnymi inicjatywami w wymiarze iście europejskim.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia