Sprzątanie cmentarza wojennego w Kalisiu

Utworzono: niedziela, 21 październik 2012

W Polsce przed uroczystością Wszystkich Świętych porządkujemy groby zmarłych, przynosimy kwiaty i znicze. Nie ma przeszkód, by tradycję tę kontynuować w naszej wsi. My także możemy przyłączyć się do sprzątania grobów na naszych lokalnych cmentarzach lub zorganizować sprzątanie we własnej miejscowości. Tak więc 18 pażdziernika mieszkańcy wsi wraz z dziećmi zaangażowali się w akcję sprzątania naszego cmentarza żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Porządki odbywają się zwykle jesienią. Sprzyja do tego czas jesiennej nostalgii, zadumy nad przemijaniem życia  zwłaszcza w kontekście zbiżającego się dnia Wszystkich Świętych. Tak więc jesienne porządki na leśnym cmentarzu są wówczas świadectwem pamięci o tych, którzy odeszli. W tym czasie my wszyscy serdeczną pamięcią ogarniamy bliskich zmarłych i jest to rzecz naturalna i godna.Sprzątając w Miejscu Pamięci Narodowej w Kalisiu chcemy jednocześnie zaświadczyć o tym, że pamiętamy także o takich szczególnych miejscach, miejscach spoczynku ludzi walczących na froncie I wojny światowej.

Zachęcamy więc wszystkich ludzi dobrej woli, by przy okazji wizyty na leśnym cmentarzu usuwali zużyte znicze, zabierając je ze sobą, gdyż nie ma tam żadnego kosza, a las nie jest wysypiskiem śmieci. To przecież wyraz naszej wspólnej troski o to szczególne miejsce. Jesteśmy to winni tym, którzy są tu pochowani. Liczny udział w akcji sprzątania pozwala mieć nadzieję, że jest to możliwe .Serdecznie dziękujemy wszystkim a zwłacza dzieciom, które poświęciły swój czas i nie szczędziły sił, aby uprządkować jak najwięcej śmieci naszego cmentarza. Istnieje spora grupa ludzi, którym nie jest obojętny wizerunek tak ważnego dla naszej kultury i tradycji miejsca. Liczymy że w przyszłym roku nasza grupa jeszcze się powiększy i już dziś zapraszamy do kolejnego sprzątania. Nie zapominajmy że wspólnie tworzymy historię naszej "małej ojczyzny".

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia