Gospodynie w Parlamencie Europejskim

Utworzono: sobota, 18 maj 2013

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik w ramach wyjazdu studyjnego zaprosił przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wolbrom do stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. Wyjazd odbył się w dniach 12-16 maja. Naszą gminę reprezentowały przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Kalisia, Chrząstowic, Dłużca, Strzegowej, Domaniewic, Bożej Woli i Chełmu.

Program wyjazdu obejmował przede wszystkim wizytę w Parlamencie Europejskim, gdzie Reprezentantki naszej gminy zwiedziły budynek PE, salę posiedzeń plenarnych oraz wzięły udział w spotkaniu, podczas którego zapoznały się z organizacją wewnętrzną PE, a także sposobem podejmowania kluczowych decyzji. Poprzez możliwość obejrzenia działań parlamentarnych  "od kuchni" Gospodynie  przekonały się o niezwykle czynnej roli Parlamentu w codziennym życiu obywateli. Panie przekazały podziękowanie dla Posła Bogusława Sonika od Burmistrza Jana Łaksy za możliwość wyjazdu do Brukseli.

Zwiedzanie miasta, kawa na Grand Place, belgijskie czekoladki  były oczywistą przyjemnością dla uczestniczek wyjazdu. Popularnością cieszył się „Manneken Pis” - rzeźba siusiającego chłopca - od 1900 roku symbol miasta. Dużą niespodzianką dla uczestników była uroczysta kolacja zorganizowana przez  Bogusława Sonika Posła do Parlamentu Europejskiego. Grupa zwiedziła Brukselę i  miasto Brugia. W Brukseli zobaczyli m. in. budynek dawnej giełdy brukselskiej, Pałac Królewski, zwiedzili Stary Rynek z XIV- wiecznym ratuszem w gotyckim stylu. Brugia nazywana też „Flamandzką Wenecją”, to belgijskie, średniej wielkości miasto w Zachodniej Flandrii, jednocześnie ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i komunikacyjny. Brugia jest znaczącym portem śródlądowym połączonym siecią kanałów z Morzem Północnym. Od VII wieku "Municipium Brugense" było obecne na mapach Europy, należąc do najważniejszych centrów handlowych i goszcząc pierwszą europejską giełdę. Od XIII wieku Brugia należała do związku miast hanzeatyckich. Obecnie w mieście rozwija się przemysł stalowy, odzieżowy i spożywczy, a także produkcja dywanów i koronek. Z tego miejsca pochodzą też nowoczesne wagony oraz maszyny dla rolnictwa.

To była niezwykła podróż - stwierdziły zgodnie pod koniec wycieczki. - Tego się nie da opisać, nie da się też zapomnieć. Będą miały zawsze w sercach tych kilka niezwykłych dni w centrum Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia