Zakończenie majówek w Kalisiu

Kategoria: Bez kategorii Opublikowano: piątek, 14 październik 2016 Administrator Drukuj E-mail

Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurkach przydrożnych, potocznie zwanych majówkami - piękna polska tradycja, poprzez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Kalisia.

W tradycji ludowej wsi polskiej nabożeństwo majowe odprawiano przy przydrożnych kapliczkach już w latach 70 XIX wieku. Zwyczaj ten upowszechnił się szybko także w miastach oraz w środowisku dworskim. Wieczorem o zmroku przy kapliczce gromadzą się mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, by się modlić i śpiewać ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Zgodnie z tradycją, jeżeli w bliskim sąsiedztwie jest kilka kapliczek, to majowe nabożeństwo odprawia się pod kapliczką "maryjną", czyli z
wizerunkiem Matki Boskiej. Kapliczki poświęcone Najświętszej Maryi Pannie zazwyczaj mają dekoracje w maryjnych kolorach - białym i niebieskim. W ostatnich latach na wieczorne modlitwy i śpiewanie pieśni maryjnych przychodzi pod kapliczkę coraz mniej mieszkańców wsi. Mniej również jest takich modlitewnych spotkań. Na szczęście tradycja nie zaginęła całkowicie i jest nadzieja, że ponownie się rozwinie. Chwalebnym przykładem jest nasza wieś. Na majówki przychodzą ludzie w różnym wieku, ale jest też dużo dzieci. Nabożeństwo prowadzą zwykle kobiety, które dokładnie wiedzą jakie odmawiać modlitwy i jakie śpiewać pieśni. Najmłodszą uczestniczką naszych majówek jest 2,5 letnia Karolinka która sama się nauczyła śpiewać początek litanii do Matki Boskiej. Starsze dzieci samodzielnie wykonały śpiewniki. Tradycją jest dmuchanie świeczek po nabożeństwie przez dzieci. Ich poświęcenie zostało docenione przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalisiu. W ostatnią majówkę otrzymały pamiątkowe dyplomy obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej i po słodkim upominku. Maj już się zakończył, ale nie oznacza to, że modlitwy przy kapliczce należy zapomnieć. Kiedyś Adam Mickiewicz- nasz wieszcz narodowy w balladzie "Powrót taty" napisał:
"Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem
Za miasto, pod słup, na wzgórek,
Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,
Pobożnie zmówcie paciorek."

 

Odsłony: 15491