Cudowna Moc Bukietów 2014

Utworzono: poniedziałek, 18 sierpień 2014

Według starego polskiego zwyczaju w dniu 15 sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej - przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Bukiety zielne poświęcono zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury która żywi, leczy i zachwyca.

Kiedyś poświęcone zioła służyły do leczenia ludzi i zwierząt. Każda wieś, każda okolica miały swoje zasady komponowania bukietów zielnych. Dzisiaj układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. W tworzenie bukietów angażują się całe rodziny: starsi przekazują swoją wiedzę młodszym.

Już po raz piąty odbył się w Krakowie konkurs na tradycyjny bukiet zielny organizowany przez Instytut Dziedzictwa w Krakowie. Podczas V edycji konkursu "Cudowna Moc Bukietów" wybrano najpiękniejsze bukiety wykonane z powszechnie dostępnych roślin: kwiatów, zbóż, ziół i owoców.
Na scenie był prezentowany specjalnie przygotowany program botaniczno-ekologiczny oraz artystyczny, w ramach którego swój koncert dał zespół Gosia Markowska Band. O godzinie 14.30 zostały ogłoszone wyniki konkursu i nagrodzenie zwycięzców.

Naszą Gminę Wolbrom reprezentowały mieszkanki Kalisia które zostały wyróżnione dyplomami za Bukiet Zielny - Anna Barczyk, Bukiet Miejski - Aneta Przyjemska. Zdobywcą II miejsca w kategorii Mały Bukiet została Alicja Przyjemska. Honorowy patronat - Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska również przygotowuje bukiet na sierpniowe święto.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia