Dom Ludowy w Kalisiu przejęty

Utworzono: poniedziałek, 13 kwiecień 2015

Mieszkańców Kalisia, którym od lat zależy na odzyskaniu praw własności do wybudowanego w czynie społecznym budynku Domu Ludowego powinna ucieszyć wiadomość, że burmistrz Adam Zielnik podpisał ze starostą Pawłem Piasnym umowę użyczenia Gminie tego obiektu. Z pewnością fakt, że umowa na razie podpisana jest tylko na 3 lata nie jest do końca satysfakcjonujący, ale kto wie ile i jakiego rodzaju perturbacji od lat wiąże się ze sprawą powinien się cieszyć.

Starosta oddał budynek w użytkowanie Gminy na 3 lata, bo na tyle pozwala mu prawo, bez konieczności uzyskania zgody Wojewody (budynek jest w zarządzie Powiatu, ale stanowi własność Skarbu Państwa). Wieloletnie zabiegi o przejęcie bądź wykupienie za niewielkie pieniądze Domu Ludowego w Kalisiu to bardzo długa historia. Dlaczego nie udało się przez tyle lat starań uzyskać zgody zarządcy i właściciela na przyznanie prawa do nieruchomości lokalnej społeczności naprawdę trudno pojąć. Gdyby zebrać całą korespondencję biurokratyczną w tej sprawie, zebrałoby się zapewne kilka pudeł. Faktem jest, że obecnie budynek wymaga znacznych nakładów na remont, bo formalny właściciel o niego nie dbał. Gmina, choć od dawna wyrażała wolę doprowadzenia obiektu do porządku, nie miała do tego prawa, nie będąc właścicielem i tak „polka” trwała aż do chwili obecnej.

Po podpisaniu umowy użyczenia, przez najbliższe 3 lata gospodarzem Domu Ludowego będzie Gmina Wolbrom, która będzie prowadziła dalsze zabiegi o przejęcie budynku na dłuższy okres. Plan jest taki, że w nowym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego budynek zostanie ujęty jako obiekt użyteczności publicznej, z przeznaczeniem na działalność kulturalną i docelowo może być przekazany Domowi Kultury w Wolbromiu, jako filialna świetlica środowiskowa. Praktycznie „od zaraz” wieś będzie mogła już użytkować to miejsce na własne potrzeby, tym bardziej, że w Kalisiu mieszkańcy są chętni do działania, np. bardzo prężnie funkcjonuje Koło Gospodyń Wiejskich.

Jest duża szansa, że w przyszłości budynek zostanie skomunalizowany - warunkiem Wojewody Małopolskiego jest odpowiedni zapis w MPZP, o którym wspomniano wcześniej, a co Gmina już realizuje, przygotowując nowy plan.

żródło: wolbrom.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia