Cudowna Moc Bukietów 2016

Utworzono: wtorek, 16 sierpień 2016

Według starego zwyczaju 15. sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię.

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych). Bukiety były oceniane w kategoriach ‘'Tradycyjny Bukiet Zielny’’

‘’Profesjonalny Bukiet Florysty’’ ‘’, ‘’Mały Bukiet’’

Przyjmowanie bukietów konkursowych rozpoczęło  się o godzinie 10:00 pod sceną na Małym Rynku i potrwa do 13:00. O 12:00, po zakończeniu mszy w Bazylice Mariackiej wyruszy korowód zielny z udziałem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. Przed wymarszem nastąpiło święcenie bukietów zielnych.

O godz. 12:30 rozpoczął się program artystyczny, podczas którego wystąpiła skrzypaczka Laura Kościelska, Kraków Gospel Choir, odbyły się też pokazy florystyczne. Ogłoszenie wyników  nastąpiło o godz. 14:00.W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny III miejsce zdobyła Barbara Bąchor .Wyróżnienie w kategorii Profesjonalny Bukiet Florysty otrzymała Alicja Przyjemska .

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia