Dożynki Gminne Gołaczewy 2016

Utworzono: sobota, 03 wrzesień 2016

Koniec sierpnia to tradycyjny okres dziękowania za plony. W sobotę 27 sierpnia w Gołaczewach świętowano dożynki w gminie Wolbrom. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą dziękczynną i poświęceniem wspaniałych wieńców przygotowanych przez pracowite gospodynie z 21 sołectw.

Gminne święto plonów w tym roku odbyło się w największym pod względem liczby mieszkańców sołectwie gminy Wolbrom. Gospodarzami tegorocznych dożynek byli sołtys Gołaczew Andrzej Bocianowski oraz starostowie: Anna Natkaniec, która wraz z mężem hoduje kury nioski oraz Maciej Pasich, właściciel 20-hektarowego gospodarstwa i hodowca gęsi.

Po zakończeniu mszy św. w intencji rolników, którą celebrowali proboszcz parafii pw. św. Magdaleny w Gołaczewach ks. Stanisław Gibała i wikariusz ks. Zbigniew Słowikowski, dożynkowy korowód, prowadzony przez orkiestrę strażacką, przemieścił się na pobliskie szkolne boisko. Tam najpierw dokonano tradycyjnych obrzędów dożynkowych: przekazania burmistrzowi, jako gospodarzowi gminy, symbolicznego bochna chleba upieczonego z tegorocznych zbóż i rozdzielenia go między świętujących. Później przyszedł czas na wesołą zabawę rozpoczętą pokazem artystycznych talentów dzieci z lokalnego Zespołu Szkół. Po nich publiczność bawił śpiew gospodyń z Wierzchowiska, a następnie występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Nowe Horyzonty" z Wolbromia. Gromkimi oklaskami dziękowano też za piękny występ Zespołu Pieśni i Tańca Wolbromiacy, a wspólne świętowanie zakończyły radosne pląsy uczestników w rytm energetycznej muzyki cygańskiej w wykonaniu zespołu „Don Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy”.

W trakcie dożynek wręczono nagrody za najpiękniejszy wieniec (chociaż wszystkie były tak piękne, że wybór dokonany przez  jury składające się z burmistrza Adama Zielnika, posłanki Lidii Gądek i starosty Pawła Piasnego był właściwie tylko symboliczny) oraz za najpiękniejszy ogród zgłoszony do rozstrzygniętego kilka dni wcześniej konkursu gminnego. III miejsce zajął ogród z Kalisia zgłoszony przez Szczepana Banysia.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

Najnowsze zdjęcia