Cudowna moc bukietów Kraków
Według starego zwyczaju 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Maryi Panny - zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej - przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców.
Bukiety zielne poświęcano zaznaczając ten szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajeczniekolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnie.
Małopolanie po raz trzeci mogli sprawdzić, czy jeszcze potrafią tak jak ich przodkowie ułożyć ziele na 15 sierpnia. Instytut Dziedzictwa, organizator konkursu, ·który odbył się 15 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie, zaprosił do udziału w bukietowej rywalizacji wszystkich Małopolan bez względu na wiek czy płeć. Tym razem można było zgłaszać bukiety w dwóch kategoriach: ·tradycyjny bukiet zielny bukiet artystyczny- kompozycja kwietna. Organizatorzy zastrzegli, że do skomponowania ziela można użyć tylko tego, co rośnie na polach łąkach i w ogrodach. Im więcej ziół, tym lepiej To ważne dla tych, którzy wystartowali w pierwszej kategorii, bo w tym przypadku jury brało pod uwagę skład bukietu i liczbę wykorzystanych roślin. Druga kategoria dla tych, którzy potrafią z zebranych ziół i kwiatów ułożyć niebanalną i zaskakującą kompozycję. Zwycięzcy mogli liczyć na nagrody pięniężne i wyjazdy edukacyjne do Brukseli.
Panie z KGW Kaliś przygotowały na konkurs dwa bukiety tradycyjny i artystyczny. Przyjmowanie bukietów i rejestracja zgłoszeń (przy scenie na Małym Rynku) w Krakowie odbyła się od godz.12 do godz. 14.O godz. 14.15 wszystkie bukiety zielne zostały poświęcone. Między godz.14 a 16 obył się program artystyczny, ekologiczny i botaniczny, tę część poprowadzili Leszek Mazan i Mieczysław Czuma wystąpiła Joanna Słowińska z zespołem. O godzinie 15.30 Zostały ogłoszone wyniki konkursu i nagrodzenie lauretów. Panie z KGW Kaliś otrzymały dyplom wyróżnienie w konkursie na Tradycyjny Bukiet Zielny na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kategorii bukiet artystyczny- kompozycja kwietna. Poświęcony bukiet został ofiarowany do naszej kapliczki, aby mogli go zobaczyć mieszkańcy naszej wsi.