Dożynki Powiatowe w Jaroszowcu
Niedzielne Nadprzemszańskie Święto Plonów zgromadziło w Jaroszowcu gospodarza tegorocznych Dożynek Powiatowych, reprezentacje 53 Kół Gospodyń Wiejskich, rolników, samorządowców i mieszkańców powiatu, którzy wspólnie dziękowali za tegoroczne zbiory. Święto Chleba to tradycyjny polski obrzęd organizowany w całej Polsce na przełomie sierpnia i września, wieńczący zbiory płodów rolnych.
Powiatowe dożynki rozpoczął rytualny przegląd wieńców dożynkowych, a po nim odbyła się dziękczynna Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, podczas której wierni dziękowali za tegoroczne plony. - W dniu dzisiejszym wyrażamy wdzięczność Bogu za plony ziemi. Chleb jest symbolem tego wszystkiego, co dobre i tego, co potrzebne, by człowiek mógł się rozwijać – mówił w homilii ks. Jan Wieczorek, proboszcz miejscowej parafii.
Długi i kolorowy korowód reprezentantek kół gospodyń wiejskich, niosących tradycyjne dożynkowe wieńce, w asyście orkiestry i uczestników dożynek, przemaszerował ulicami Jaroszowca na stadion, gdzie odbyła się główna część imprezy. Zgodnie z tradycją ośpiewano i obtańczono starostów dożynek, którymi w tym roku byli gospodarze – starosta olkuski Jerzy Kwaśniewski i wójt Klucz, Kazimierz Ściążko. - Dziękuję tym, którzy włożyli swoją pracę i wysiłek w przyszłowiowy kawałek chleba. Niech nigdy i nikomu tego chleba nie zabraknie - dziękował rolnikom starosta olkuski. Nie pominięto również ceremoniału dzielenia chleba, którego publicznie dokonali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów został symbolicznie podzielony między wszystkich zgromadzonych. Całości dopełniła wspólna zabawa pod gołym niebem. Czas umilały występy artystyczne w wykonaniu zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury: chór Ziemia Kluczewska, Tercet z Duszą i Tesamee, a także młodzieży i dzieci z Jaroszowca. Wieczorna scena należała do zespołów Party Hard i Makowiecki Band. Tradycyjny i lokalny charakter imprezy podkreśliły swojskie potrawy przygotowane przez KGW.
Wspólne spotkanie w Jaroszowcu było doskonałą okazją do wręczenia nagród w kilku konkursach organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu. Najważniejszy przyznany tego dnia tytuł – Sołtysa Roku 2012 – powędrował do Kazimierza Goldy z Chełmu. Zwieńczeniem wygranej jest czek na 5 tys. zł. Drugie miejsce w konkursie „Ekologiczne Sołectwo Powiatu Olkuskiego - Wybór Sołtysa Roku 2012” i czek na 4 tys. zł przyznano Marianowi Mędrkowi z Bydlina, natomiast trzecie miejsce Stanisławowi Pięcie z Michałówki.
W konkursie „Estetyczna i ekologiczna działka przydomowa” bezkonkurencyjna była była Zofia Zając. Drugą lokatę zajęli Barbara Musiorska oraz Małgorzata i Marian Papajowie. Trzecie miejsca przyznano Barbarze Pałydze oraz Anicie i Sławomirowi Jurczykom. W plebiscycie „Ekologiczne i estetyczne gospodarstwo rolne” za najlepszego uznano Zbigniewa Kukuczkę z Ryczówka, który wyprzedził Elżbietę Treter i Martę Bober na drugiej lokacie oraz Ludwiga Milanowskiego oraz Justynę i Tomasza Żaków na trzecim miejscu. W konkursie „Ekologiczne i estetyczne zagospodarowanie terenu” w kategorii kapliczka przydrożna, polna pierwsze miejsce zajęli Genowefa Stempel, Tadeusz Gomułka i Krystyna Nocoń, drugie - Maria Kiwior i Alina Majda, a trzecie - Anna Brandegger-Miśków i Kazimiera Jurczyk. W kategorii „Zabytek, miejsce pamięci narodowej” tego samego konkursu wyróżniono: Koło Gospodyń Wiejskich w Golczowicach i Piotra Szreniawę, sołtysa Kwaśniowa Górnego. Wybrano również najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną z powiatu olkuskiego, którą okazała się OSP z Bydlina.
Organizatorami dożynek, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Nad Białą Przemszą”, byli: Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Gmina Klucze.