Niedziela Palmowa

Utworzono: niedziela, 24 marzec 2013

Wielkanoc to czas szczególny. Czas radości, miłości i pojednania. To czas, w którym utrwalamy znane i poznajemy te nie odkryte jeszcze przez nas zwyczaje naszych przodków.


Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami i wszelkim złem, połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą.

Bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewniają urodzaj, a krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami. Poświęcone palmy wystawiane w oknie podczas burzy chronią dom przed piorunami.

Poświęconą palmą należy pokropić rodzinę aby zabezpieczyć ją przed chorobami i głodem. Uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, a piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.
Święto Wielkiej Nocy, to jedno z najpiękniejszych, rodzinnych polskich świąt. Takiej atmosfery i serdecznych, rodzinnych spotkań nie ma nigdzie na świecie. To rzeczywiście czas radości, miłości i pojednania, czas tak potrzebny nam wszystkim. Wspólnie robiona wielkanocna palma i pisanki są tego symbolem. Niech zbliżające się Święta Wielkiej Nocy będą radosne dla wszystkich… .

Najnowsze zdjęcia