Cudowna Moc Bukietów - Kraków 2013

Utworzono: sobota, 17 sierpień 2013

Już po raz czwarty odbył się w Krakowie konkurs na tradycyjny bukiet zielny organizowany przez Instytut Dziedzictwa w Krakowie. Podczas IV edycji konkursu "Cudowna Moc Bukietów" wybrano najpiękniejsze bukiety wykonane z powszechnie dostępnych roślin: kwiatów, zbóż, ziół i owoców. Według starego zwyczaju 15 sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Z tą tradycją związany jest konkurs „Cudowna Moc Bukietów".

Piękny polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię. Między godz. 13 a 15.30 odbył się program artystyczny, ekologiczny i botaniczny, tę część poprowadzili Leszek Mazan i Mieczysław Czuma, wystąpiła Joanna Słowińska z zespołem. Najmłodsze dzieci mogły się wykazać wiedzą botaniczną rozwiązując krzyżówkę. Za poprawne odpowiedzi otrzymywały nagrody.

O godzinie 15.30 Zostały ogłoszone wyniki konkursu i nagrodzenie zwycięzców. Gminę Wolbrom reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kalisia. Panie zostały wyróżnione czterema dyplomami za bukiet zielny oraz bukiet miejski. Odbył się też konkurs na Mały Bukiet w kategorii wiekowej do lat trzynastu. Zdobywcą III miejsca została mieszkanka Kalisia Alicja Przyjemska, uczennica klasy szóstej szkoły podstawowej w Gołaczewach.

Święto Matki Boskiej Zielnej to tradycyjne święto ludowe, podczas którego święci się zioła i rośliny, które kwitną i owocują. Wierzono, że bukiety i wianki z poświęconych roślin mają cudowną moc - wkładano je w podwaliny stawianego domu, co miało przynieść domownikom dostatek i powodzenie. Poświęcone rośliny mają swoje przeznaczenie lecznicze.

Najnowsze zdjęcia