Dożynki Gminne 2014

Utworzono: piątek, 29 sierpień 2014

Dożynki Gminne w niedzielę 24 sierpnia odbyły się nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Sprawiła to nie sprzyjająca pogoda. Rolnicy dziękowali za plony, a konsumenci - za ciężką pracę tych pierwszych.

Niepewna aura sprawiła, że nie zaryzykowano zniszczenia przepięknych wieńców, przygotowanych przez 19 Kół Gospodyń Wiejskich z: Bożej Woli, Brzozówki, Chełmu, Chrząstowic, Dłużca, Domaniewic, Gołaczew, Jeżówki, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Lgoty Wolbromskiej, Łobzowa, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Strzegowy, Wierzchowiska, Załęża i Zarzecza, więc małe dzieła sztuki ludowej zostały schowane przed możliwym deszczem w dolnym kościele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Nie przeszkodziło to w uroczystym poświęceniu wieńców, a następnie we wspólnej modlitwie w czasie mszy św. dziękczynnej odprawionej przez ks. proboszcza Tadeusza Maja.

Po zakończonej Eucharystii dożynkowy korowód udał się – prowadzony przez orkiestrę strażacką pod dyrekcją Wiesława Sikory - w gościnne mury Domu Kultury, gdzie w obawie przed niepogodą kontynuowane były tradycyjne obrzędy święta plonów. Starostowie, którymi w tym roku byli Jadwiga Dudek, sołtyska Podlesic II oraz Andrzej Bocianowski, sołtys Gołaczew przekazali na ręce burmistrza bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, jako symbol dobrobytu i sytości, aby dzielił go sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców, co gospodarz gminy Wolbrom Jan Łaksa obiecał solennie czynić.

Choć Dom Kultury okazał się nieco ciasny, udało się zmieścić wszystkich gości, a także tradycyjne wystawy związane z rolnictwem i bezpieczeństwem pracy na roli. Swoje trofea zaprezentowali myśliwi z wolbromskiego koła Sokół i lokalni pszczelarze, którzy obok produktów pszczelich pokazali także jak wygląda prawdziwy rój. Była także prezentacja tradycyjnych potraw lokalnych przygotowanych przez niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystości uświetniły występy naszej lokalnej „wizytówki” – ZPiT  Wolbromiacy, który dopiero co wrócił z zagranicznych wojaży, a także chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też prezentacji umiejętności wokalnych śpiewaczek z Kąpiel Wielkich oraz Chrząstowic. Na zakończenie publiczność bawiła się w rytmie starych dobrych przebojów Maryli Rodowicz w wykonaniu grupy z Krakowa.

Najnowsze zdjęcia